Jakie znamy rodzaje światła?

Ogólnie w fotografii możemy wyróżnić 2 rodzaje oświetlenia – twarde światło oraz miękkie światło. Uzasadnienie tych terminów będzie dość proste, ale słowem wyjaśnienia: twarde światło kształtuje bardziej twarde cienie, a miękkie światło powoduje po prostu miękkie. Twarde światło może być stworzone przez nieduże, kierunkowe źródło światła. Z drugiej strony miękkie światło pochodzi z dużego bądź przefiltrowanego źródła światła.

Zrozumienie światła będzie ważną cechą fotografa. Jest to najbardziej podstawowa kompetencja fotograficzna, jednak także najbardziej trudna i najbardziej czasochłonna w nauce. Mając tę umiejętność stosunkowo łatwo można nauczyć się i przyswoić przeróżne zasady kompozycji a również ekspozycji. W dzisiejszej fotografii jest to bardzo ważne mając na względzie ekspozycję, dlatego że dzisiejsza technologia zdecydowanie ułatwia zdefiniowanie ekspozycji niż kiedyś.

Trzeba przedstawić pewną regułę, która wyraża że moc światła spada jako kwadrat odległości. Brzmi to skomplikowane, niemniej tak naprawdę nie jest. Jeżeli umieścisz oświetlenie dwukrotnie dalej od przedmiotu twojej pracy, otrzymasz tylko 1/4 oświetlenia docierającą do celu. W prostym języku, światło błyskawicznie się ściemnia, w sytuacji gdy je odsuwasz – o czym powinniśmy się pamiętać, w sytuacji gdy poruszasz światłem bądź obiektem, aby kształtować postać światła.

Przy nieodpowiednim oświetleniu czas otwarcia migawki aparatu odgrywa istotną rolę. Trzeba go wyregulować w zależności od rodzaju światła. Możesz użyć statyw, ażeby zapobiec drganiom w momencie wykonywania zdjęcia. W momencie kiedy czas otwarcia migawki będzie długi, będziesz musiał uważać, aby fotografowany przedmiot pozostał nieruchomy. W momencie kiedy obiekt oraz obiektyw aparatu są stabilne, efekty będą wspaniałe.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s